„LAS – nasza zielona szkoła”

22 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Mycielewie odbył się konkurs gminny pt: „Las – nasza zielona szkoła”. Konkurs był wspólną inicjatywą szkolnych koordynatorów programu „Myśliwi dzieciom- dzieci zwierzętom” szkoły w Mycielewie i Sipiorach p. Marzeny Borzych, p. M. Balcer i p. Anny Pyszczyńskiej.

Konkurs uświetnili swoją obecnością przybyli goście: Burmistrz Kcyni – Piotr Hemerling, radny Wojciech Śliwa i Tomasz Bagnerowski, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej Bogusław Chłąd, sekretarza ORŁ rektora Bydgoskiej Szkoły Wyższej prezesa Koła Łowieckiego nr 9 „GWARDIA” z Bydgoszczy Włodzimierz Majewski przewodniczący komisji współpracy z młodzieżą szkolną ORŁ Jan Pawlak, koordynator do spraw współpracy z młodzieżą w powiecie nakielskim Mieczysław Komorski, koordynator programu „Myśliwi dzieciom – dzieci zwierzętom” Kazimierz Stosik.
Miło nam było również gościć przedstawicieli Kujawsko – Pomorskiego Centrum Edukacji nauczycieli- p. Violettę Panfil – Smolińską i p. Stanisława Wiesława Kitajgrodzka. Prezesów i członków kół łowieckich „Dąb” z Kcyni, „Knieja” z Łabiszyna i „Gwardia” nr 9 z Bydgoszczy. Na ławach gości zasiedli również sołtys Szkaradowa Henryk Sowa i przedstawiciele Rady Rodziców.
Konkurs rozpoczął się odegraniem sygnału myśliwskiego przez Kazimierza Stosika.
Następnie głos zaprała dyrektor Zespołu Szkół w Mycielewie p. Barbara Morawska, dziękując wszystkim za przybycie, podkreślając rolę edukacyjną programu „Myśliwi dzieciom- dzieci zwierzętom”, a także radość ze współpracy szkół w gminie Kcynia. Kolejno głos zabrała koordynatorka programu w Zespole Szkół w Mycielewie p. Anna Pyszczyńska:

„Zielone mundury czy to leśniczych, czy myśliwych są od lat wpisane w naszą szkołę jak kolejny filar zapewniający nam wsparcie i źródło wiedzy przyrodniczo-ekologiczno-łowieckiej.
Kiedy przystępowaliśmy do programu najpierw „Ożywić pola”, a później „Myśliwi dzieciom, dzieci zwierzętom” wiedzieliśmy, że rozpoczynamy z naszymi uczniami przygodę, która pomoże nam wpoić w tych młodych ludzi pewne wartości, wiedzę, a także zdrowe, ekologiczne nawyki…”
W tym momencie należy podkreślić, że Zespół Szkół w Mycielewie był jedną z trzech pierwszych szkół, które przystąpiły do programu, co również zostało podkreślone przez Kol. J. Pawlaka podczas szkolenia 10 maja w Bydgoszczy.

Do konkursu przystąpiło siedem szkół z gminy Kcynia, które rywalizowały w grupowym turnieju. Drużyny zmagały się z kolejnymi zadaniami przygotowanymi przez organizatorów i ocenianymi przez komisję konkursową w składzie: Bogusław Chłąd, Kazimierz Stosik, Romuald Mikołajewski. Cały konkurs prowadził p. M. Komorski, który sprawnie kierował konkursem i zachęcał do zdrowej rywalizacji. Szkoły zmagały się z zadaniami dotyczącymi łowiectwa, roli myśliwego i leśników w przyrodzie, umiejętności rozpoznawania rodzimych gatunków roślin, cech charakterystycznych zwierząt polskich lasów i pól. Ostatnia konkurencja polegała na przedstawieniu wcześniej przygotowanych scenek dotyczących życia zwierząt. Uwieńczeniem konkursu było wręczenie atrakcyjnych nagród nie tylko dla laureatów, ale dla wszystkich uczestników konkursu. Sponsorami nagród były wyżej wymienione koła łowieckie, a także Nadleśnictwo Żołdowo.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

13° słaba mżawka
1 011 hPa
11km/h SW
0mm 45%
27 paź
Imieniny: Frumencjusz, Iwona, Manfred, Manfreda, Sabina, Siestrzemił, Wincenty