OKRĘGOWE OBCHODY DNIA ŚW. HUBERTA W BYDGOSZCZY

            Tegoroczne obchody Dnia św. Huberta w okręgu bydgoskim PZŁ, odbyły się w dniu 2 października 2016 r. w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku, w Ośrodku Rekreacji Konnej i stały się znakomitą promocją łowiectwa. Już tradycyjnie w tym miejscu, bo po raz dwunasty, spotkali się myśliwi, jeźdźcy, sympatycy łowiectwa, członkowie ich rodzin oraz dzieci szkół podstawowych.

            Uroczystościom przewodniczyła Aleksandra Szulc, sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy.

            Obchody zostały rozpoczęte o godz. 11:00, tradycyjną Mszą Hubertowską w intencji myśliwych, leśników i jeźdźców. Celebra została poprzedzona wprowadzeniem sztandaru ORŁ w Bydgoszczy, za którym przegrupowało się 45 pocztów sztandarowych kół łowieckich. Następnie przy dźwiękach sygnału „Darz Bór”, odbyła się ceremonia wciągnięcia na maszt, flagi Polskiego Związku Łowieckiego. Poczet flagowy stanowili członkowie WKŁ Nr 248 „Sokół” w Bydgoszczy, koledzy: Łukasz Potocki, Rafał Przybylski i Piotr Watola.

            Mszę Świętą sprawował okręgowy duszpasterz myśliwych (proboszcz parafii Bożego Ciała w Bydgoszczy) – ks. kanonik Ryszard Pruczkowski.

Celebrę Mszy uświetnił zespół sygnalistów „Hubertus Junior” z Kwidzyna.

            Pięciu nowo wstępujących członków PZŁ, złożyło ślubowanie myśliwskie, które przyjął Bogusław Chłąd, prezes ORŁ w Bydgoszczy. Ślubujący na chwałę polskiego łowiectwa: Karolina Imańska, Andrzej Karczewski, Michał Osiński, Dawid Najsztub i Stanisław Panfil, otrzymali pamiątkowe akty odbytego ceremoniału.

            Wręczone zostały również nagrody dla kół łowieckich, laureatów konkursu na najlepiej zagospodarowany obwód łowiecki dla zwierzyny grubej (informacja o konkursie w numerze 3 Nemroda).

            Wszyscy uczestnicy mogli podziwiać pokaz jazdy konnej w wykonaniu Mirosława Wojciechowskiego.

            Jeźdźcy wzięli udział w tradycyjnym biegu św. Huberta. Jeden z nich poprowadził bieg i finałową gonitwę z lisią kitą, przyczepioną do jego lewego ramienia. Zwycięzca został uhonorowany okazałym pucharem.

            Tegoroczne obchody były wzbogacone o Krajową Wystawę Ras Psów Myśliwskich, organizowaną przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział w Bydgoszczy. Na wystawie i podczas pokazów można było zaobserwować i ocenić ponad 50 ras, 235 psów myśliwskich, w tym dominował Gończy polski w ilości dwudziestu dwóch.

            Komisja ds. Współpracy ze Szkołami ORŁ w Bydgoszczy, zapewniła wybranym szkołom z obszaru okręgu bydgoskiego PZŁ, uczestnictwo w tegorocznych obchodach. W uroczystościach uczestniczyło 16 szkół podstawowych, w tym Szkoła Podstawowa nr 37 w Bydgoszczy, uczestnicząca w świętowaniu z własnej inicjatywy. W sumie zebrało się ponad czterysta dzieci, którzy zapoznali się z kultem św. Huberta, uczestniczyli we Mszy Świętej, biegu św. Huberta, zwiedzili park rozrywki i ogród fauny. Zostali obdarowani kamizelkami odblaskowymi i słodkościami.

 

 Tekst: Eugeniusz Trzciński

Zdjęcia: Grzegorz Mendel

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

19° przejaśnienia
1 015 hPa
15km/h NNE
0mm 25%
30 wrz
Imieniny: Felicja, Grzegorz, Hieronim, Honoriusz, Imisław, Wiara, Wiktor, Znamir, Zofia