Lecąc z łabędziami odwiedzili Bydgoszcz

Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gościł dzisiaj uczestników projektu Flight of the Swans – Lecąc z Łabędziami, oraz przedstawicieli jednej z największych w Wielkiej Brytanii organizacji ekologicznych, WWT (Wildfowl & Wetland Trust). Cała ekipa biorąca udział w projekcie to 14 osób. Inicjatorką tego przedsięwzięcia jest Sacha Dench, będąca szefową mediów w WWT, lecąca na paralotni razem z łabędziami. Ze strony polskiej zaangażowani są miedzy innymi:  Ptaki Polskie, Black Wings Team, Lasy Państwowe. Organizacja WWT zwróciła się też o pomoc w realizacji projektu, do Polskiego Związku Łowieckiego.

          Trasa przelotu Łabędzi Czarnodziobych, zwanych też Łabędziami Bewicka to około 7000 kilometrów. Zaczyna się w daleko na Syberii a kończy w zachodniej Anglii, przebiega przez 11 krajów. Przez Polskę szlak łabędzich wędrówek przebiega między innymi Doliną Noteci.

Bydgoszcz jest jedynym dużym miastem w Polsce gdzie ekipa  Flight of the Swans spotkała się z dziennikarzami, młodzieżą szkolną, studentami UKW, oraz bydgoskimi myśliwymi. Miłym zaskoczeniem był dla nich wysoki poziom wiedzy przyrodniczej, prezentowany przez młodzież dwóch szkół podstawowych z którymi mieli okazję się spotkać.

          Podczas konferencji prasowej Sacha Dench, przedstawiła pierwsze wnioski jakie nasuwają się po przebytym etapie podróży. Według niej największe zagrożenia czyhają na przelatujące łabędzie na terenach rosyjskiej tundry i tajgi. Jest to niestety zagrożenie ze strony rosyjskich myśliwych. U większości znalezionych martwych ptaków, znaleziono śruciny pochodzące z amunicji myśliwskiej. Natomiast, co mocno zaakcentowała, w Polsce nie stwierdzono ani jednego przypadku strzelania do łabędzi.

          Podczas rozmowy z przedstawicielami myśliwych obie strony podkreśliły ważność współpracy pomiędzy ich organizacją a polskimi myśliwymi i możliwościami jakie taka współpraca stwarza w zakresie, ochrony ptactwa i naturalnych terenów wodno-bagiennych dających szansę, na przeżycie dla wielu gatunków.

Bydgoskich myśliwych na konferencji naukowej reprezentowali: Aleksandra Szulc – sekretarz ORŁ w Bydgoszczy i Piotr Sumara – rzecznik prasowy ZO PZŁ w Bydgoszczy.

(sum)

 

Na zdjęciu: Sacha Dench (z prawej), Aleksandra Szulc i Piotr Sumara podczas rozmowy w przerwie konferencji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

31° pogodnie, rozwój chmur
1 011 hPa
19km/h SSE
0mm 10%
19 cze
Imieniny: Borzysław, Eurydyka, Gerwazy, Julianna, Michalina, Odo, Protazy