Św. Hubertowi w Okoninach

            Corocznie w pierwszą niedzielę, przypadającą po 3 listopada, w kościele filialnym parafii śliwickiej w Okoninach, odbywa się uroczystość odpustowa, związana ze świętem patronalnym kościoła pw. św. Huberta.

            W tym roku świętowanie przypadło na 4 listopada 2018 r. W świątyni zebrali się członkowie Bractwa Św. Huberta w Śliwicach, myśliwi, leśnicy, jeźdźcy, zaproszeni goście i parafianie.

Uroczystość odbyła się w roku jubileuszowym 95-lecia Polskiego Związku Łowieckiego, w rozbudowanej w tym roku świątyni, podniesionej do rangi kościoła. Mszy Świętej hubertowskiej przewodniczył ordynariusz diecezji pelplińskiej ks. biskup Ryszard Kasyna.

Muzyczną celebrację zabezpieczył Kazimierz i Karol Kroskowscy – wirtuozi gry na rogu myśliwskim.

            - Pielgrzymujemy do tego naszego kościoła. Przychodzimy nie tylko aby się modlić, dbamy na miarę możliwości o wygląd tego miejsca i chcemy aby to miejsce było swoistym centrum, które promieniuje na cały region, do którego podążają pielgrzymki, ale również turyści, odwiedzający piękne okolice Borów Tucholskich – oznajmił w przemówieniu powitalnym mistrz Bractwa Św. Huberta.

            - Niewątpliwie każde koło łowieckie jest szczególnym miejscem dla rozwijania takiej troski i wychowania człowieka w poszanowaniu dla stworzenia. Trzeba nam dzisiaj jeszcze z większą wrażliwością dostrzec, że odpowiedzialność za ład wewnątrz stworzenia i nasze obowiązki względem natury i stwórcy są przecież także nieodłącznymi elementami naszej chrześcijańskiej wiary – puentował biskup Ryszard Kasyna w głoszonej homilii.

            Ksiądz prałat Andrzej Koss proboszcz parafii wspomniał, że odpust w Okoninach, ku czci św. Huberta, odbywa się od 1988 r. Serdecznie podziękował biskupowi diecezjalnemu za przewodniczenie Mszy Świętej, za modlitwę i błogosławieństwo. Gmina Śliwice oczekuje na nadanie patronatu św. Huberta. - Oczekujemy na bullę papieską w sprawie nadania patronatu gminie i Borom Tucholskim – podkreślił ks. prałat Andrzej Koss.

            Po uroczystości odpustowej, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ Marek Grugel, w asyście okręgowych aktywistów łowieckich Aleksandry Szulc i Huberta Trzebińskiego, uhonorował: Medalami Świętego Huberta – księdza prałata Andrzeja Kossa i Zenona Dejnowskiego – za wybitne osiągnięcia, wkład pracy i poświęcenie na rzecz kultury łowieckiej.

Odznaką Za Zasługi Dla Łowiectwa wyróżnił pana Daniela Kożucha wójta Gminy Śliwice, za popularyzację i rozpowszechnienie kultury łowieckiej na obszarze zarządzanej gminy.

            Uroczystości zakończyły się okolicznościowym poczęstunkiem.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

26° przeważnie słonecznie
1 029 hPa
9km/h SSE
0mm 5%
23 sie
Imieniny: Apolinary, Benicjusz, Filip, Klaudiusz, Laurenty, Leoncja, Lubomira, Piotra, Róża, Sulirad, Walerian, Zacheusz