W Charzykowie uczono się o bobrach

Zarząd Okręgowy PZŁ w Bydgoszczy już po raz drugi w tym roku zorganizował szkolenie w zakresie możliwości pozyskiwania bobrów, w którym wzięli udział głównie przedstawiciele kół łowieckich z powiatu chojnickiego. Szkolenie odbyło się na terenie Chojnickiego Klubu Żeglarskiego w Charzykowy. Jest to najstarszy klub żeglarski w kraju. W okresie wakacyjnym organizuje obozy żeglarskie zarówno dla najmłodszych dzieci, które chcą rozpocząć swoją przygodę z żeglarstwem, jak również dla młodzieży (początkującej oraz mającej już doświadczenia na wodzie). 

Tym razem szkolili się tu myśliwi. Podstawą organizacji szkolenia było podpisanie porozumienia w dniu 19 lipca 2016 roku pomiędzy Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska a Przewodniczącym Zarządu Głównego PZŁ w sprawie wprowadzenia do stosowania instrukcji określającej postępowanie przy ograniczeniu liczebności populacji bobra europejskiego (Castor fiber L) na obwodach łowieckich dzierżawionych przez koła łowieckie. Zarządzenie to określa m.in. obwody łowieckie wchodzące w obszar objęty ograniczeniem liczebności populacji, okres na jaki wydawane jest zarządzenie (maksymalnie na 3 lata), termin odstrzałów bobrów (od 1 października do 28 lutego następnego roku) a także ilość bobrów przewidzianych do odstrzału w danym obwodzie łowieckim

Zgodnie z zapisami jedyną grupą, która może dokonać pozyskania bobrów są myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim, którzy zostali wcześniej przeszkoleni i otrzymali stosowne upoważnienie. Zgodnie z przepisami pozyskanie ma się odbywać zgodnie z Prawem Łowieckim – Ustawa z dnia 13 października 1995 roku i regulaminem polowań, które jest określone RMŚ z 15 listopada 2011r. w sprawie warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. Wnioskodawca również jest zobowiązany do złożenia w określonym terminie sprawozdania z wykonania wydanego zezwolenia.

Korzystając z okazji Łowczy Okręgowy przypomniał również wytyczne odnośnie stosowania zasad bioasekuracji przez myśliwych w czasie polowań oraz w czasie pobierania próbek do badań laboratoryjnych w kierunku ASF. W szkoleniu, które odbyło się 25 maja 2019 wzieło udział 115 myśliwych. Kolejne takie szkolenie odbędzie się 1 czerwca w Łącku k/Pakości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

16° silne opady przelotne
1 024 hPa
20km/h NNW
0mm 65%
19 wrz
Imieniny: Alfons, Arnolf, Arnulf, Festus, January, Konstancja, Marta, Teodor, Trofim, Wilhelmina, Więcemir, Zuzanna