Polska Msza Myśliwska w Bydgoszczy

W Bazylice pw. Św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy, w dniu 1 września 2019 r. odbył się uroczysty koncert prawykonania dzieła muzycznego „Polskiej Mszy Myśliwskiej – Lecha Głowickiego oraz Mszy Herbertowskiej – Reinholda Stiefa w wykonaniu połączonych zespołów muzycznych: Orkiestry Dętej Poddębice, Orkiestry Dętej OSP Świnice Wareckie oraz Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich „Hubertusy” przy Kole Łowieckim nr 31 „Bażant” w Świnicach Wareckich.

Koncert poprzedzony był Mszą św. Hubertowską w intencji myśliwych i leśników. Kazanie wygłosił diecezjalny duszpasterz myśliwych ks. kan. Ryszard Pruczkowski. Mszę świętą uświetnił Zespół Muzyki Myśliwskiej „Hubertus” Koła Łowieckiego „Cyranka” ze Sztumu.

W bazylice znajduje się efektowna i nowoczesna w wyrazie płaskorzeźba św. Huberta, ufundowana, z inicjatywy prezesa Koła Łowieckiego nr 6 „Złoty Róg” Edmunda Sitka, przez myśliwych, leśników i inne osoby oraz instytucje naszego terenu, autorstwa tarnowskiego artysty, absolwenta ASP w Krakowie, Jacka Kucaby – wspomniał w trakcie kazania ks. kan. Ryszard Pruczkowski.
Odsłonięta została uroczyście 3 listopada 1996 roku, podczas ogólnopolskich obchodów Dnia Świętego Huberta oraz jubileuszu 650-lecia Bydgoszczy, z udziałem prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej Alfreda Hałasy, arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego Henryka Muszyńskiego i dyrektora RDLP w Toruniu Wojciecha Wiecińskiego. W uroczystości tej, poprzedzonej przemarszem głównymi ulicami miasta, uczestniczyły ze sztandarami delegacje myśliwych, leśników, bractw kurkowych, członków Sokoła i innych stowarzyszeń, wraz z towarzyszącymi im psami, z 49 ówczesnych województw.
Rzeźba ufundowana została z intencją ogniskowania wokół niej uczestników różnych uroczystości myśliwskich. Jej inicjatorzy i fundatorzy otrzymali od prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa list ze słowami uznania, podziękowania i błogosławieństwa.
Również w trakcie celebry został wspomniany bydgoski muzyk, Lech Głowicki, który w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku komponuje Polską Mszę Myśliwską na wielką orkiestrę dętą.

Jej powstanie jest mocno związane z działalnością Koła Łowieckiego nr 6 Złoty Róg w Bydgoszczy, a przede wszystkim z pierwszym prezesem koła - Edmundem Sitkiem i sekretarzem - Krzysztofem Krykiem. W 1994 roku odbyła się w Bazylice pw. św. Wincentego à Paulo w Bydgoszczy uroczysta msza, podczas której miało miejsce poświęcenie sztandaru i po raz pierwszy w Polsce wykonana została Msza hubertowska R. Stiefa przez czterdziestoosobową orkiestrę dętą Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Opracowania na ten skład dokonał Lech Głowicki, prowadząc całość pod wprawną batutą. Zarówno znakomita akustyka bazyliki jak i perfekcyjne wykonanie stiefoskiej kompozycji sprawiły, że zebrani nagrodzili wykonawców rzęsistymi oklaskami na stojąco. Było to wielkie przeżycie dla myśliwych okręgu bydgoskiego uczestniczących we Mszy świętej.
Wtedy zrodził się pomysł stworzenia polskiej mszy. Po krótkiej namowie Edmunda Sitka i Krzysztofa Kryka - Lech Głowicki podejmuje się napisania Polskiej Mszy Myśliwskiej. Prace nad utworem trwały około dwóch lat i zostały ukończone w 1996 r.
W dniu 1 września br. w trakcie uroczystego koncertu, odegrana została po raz pierwszy, w miejscowej bazylice „Polska Msza Hubertowska – Lecha Głowickiego.


Wykonawcom – połączonym zespołom – serdecznie dziękujemy – Darz Bór!

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

deszcz
1 000 hPa
22km/h WSW
5mm 95%
Księżyc w nowiu
23 lut
Imieniny: Damian, Izabela, Montan, Polikarp, Romana