OBCHODY DNIA ŚW. HUBERTA

Dzisiaj świętowanie myśliwskie, w swym bogatym programie, zawiera elementy, zapisane już wcześniej w tradycji hubertowskiej. Polowania hubertowskie rozpoczynają się przeważnie poranną Mszą, następnie jest uroczysta odprawa, polowanie, posiłek w łowisku, uroczysty pokot i wieczorne biesiadowanie.

Szczególną oprawę mają Msze hubertowskie w sanktuariach św. Huberta.Na obszarze bydgoskiego okręgu łowieckiego są dwa sanktuaria św. Huberta: w Żołędowie k. Bydgoszczy i Okoninach k. Śliwic.

MSZA HUBERTOWSKA W ŻOŁĘDOWIE

Uroczystości hubertowskie w Sanktuarium św. Huberta Biskupa w Żołędowie odbyły się w godzinach południowych. W tym sanktuarium są jedyne w Polsce, relikwie św. Huberta pierwszego stopnia. Mszę Świętą celebrowali: proboszcz parafii ks. kanonik Jarosław Kubiak wraz z okręgowym duszpasterzem myśliwych ks. kanonikiem Ryszardem Pruczkowskim.

Muzyczną oprawę Mszy Świętej zabezpieczał zespół sygnalistów „Złoty Róg” w składzie: Tomasz Pinkowski, Mieczysław Nowak, Michał Pinkowski, Zbigniew Kowalski i Emilia Marciniak.

Myśliwi i wierni oprócz nawiedzin sanktuarium, oddania czci relikwiom, uczestniczyli również w spotkaniu integracyjnym na terenie Nadleśnictwa Żołędowo, na terenie, którego znajduje się park ku czci św. Huberta.

MSZA ODPUSTOWA W OKONINACH

Punktualnie o godzinie 15:00 rozpoczęła się Msza św. odpustowa w kościele pw. Św. Huberta w Okoninach. Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Arkadiusz Okroj. Muzyczną celebrację zabezpieczył Kazimierz i Karol Kroskowscy – wirtuozi gry na rogu myśliwskim.

Ksiądz prałat Andrzej Koss proboszcz parafii, serdecznie podziękował biskupowi za przewodniczenie Mszy Świętej, za modlitwę i błogosławieństwo. Wspomniał, że Gmina Śliwice oczekuje na nadanie patronatu św. Huberta.

Po uroczystości odpustowej, przewodniczący Zarządu Okręgowego PZŁ w Bydgoszczy Marek Grugel uhonorował Medalami Zasługi Łowieckiej, zasłużonych aktywistów łowieckich.

- Wszystkim myśliwym, leśnikom i sympatykom łowiectwa, życzę w tym szczególnym dniu Naszego Patrona św. Huberta: sokolego wzroku, sowiej mądrości, siły niedźwiedzia i waleczności dzika. Aby Wasze decyzje były zawsze przemyślane i ostateczne – przekazał mistrz bractwa św. Huberta oraz członek Komisji Kultury i Promocji Łowiectwa ZO PZŁ w Bydgoszczy Zenon Dejnowski.

Uroczystości zakończyły się okolicznościowym poczęstunkiem oraz występem muzycznym w wykonaniu Dariusza Sicińskiego.

Tekst: Eugeniusz Trzciński

Komentarze

Dodaj komentarz

Komunikaty

19° możliwe opady przelotne
1 008 hPa
11km/h WNW
5mm 100%
Pełnia Księżyca
03 sie
Imieniny: Lidia, Nikodem, Nikodema, Piotr, Szczepan